Informacja i rezerwacja 22 789 93 10

Mochnackiego 10, Warszawa Tu jesteśmy

lip 3

Jak dbać o ząbki niemowlaka?

http://dentalfraternity.pl/wp-content/uploads/2014/07/niemowlak-zęby-2.jpghttp://dentalfraternity.pl/wp-content/uploads/2014/07/niemowlak-zęby-2.jpgJak dbać o ząbki niemowlaka?

Profilaktyka czyni cuda! Już od najmłodszych lat, rodzice powinni dbać o ząbki swojego dziecka. Stan uzębienia mlecznego wpływa na stałe uzębienie dziecka! Nawet pielęgnacja dziąseł, kiedy jeszcze nie ma zabków, świetnie wpływa na późniejszą kondycję jamy ustnej naszej pociechy!

niemowlak zęby (2)

Przede wszystkim to my, rodzice, jesteśmy wzorem dla naszych dzieci. Dlatego najpierw sami powinnismy zadbać o nasze zęby. Należy pamiętać, że próchnica jest to choroba zakaźna, dlatego osoby z niewyleczonymi zębami nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu z dzieckiem, tj. całowanie dziecka w usta czy oblizywanie łyżeczki. Aby przyzwyczaić dziecko do dbania o higiene jamy ustnej, zanim pojawią się jeszcze ząbki, po karmieniu piersią należy przemyć dziecku dziąsła zwilżonym wodą gazikiem.

niemowlak zęby (1)

Warto też zakupić szczoteczkę do zębów [ gryzak w kształcie pierscienia ] Jest to bardzo bezpieczny przyrząd do żucia, gryzienia oraz ćwiczenia mycia zebów. Oswajamy w ten sposób dziecko, że już niedługo w jego buzi zagości szczoteczka do zebów. Gdy pojawią się siekacze adal można tylko przecierać ząbki, można także wprowadzić szczoteczkę nakladaną na palec lub pozostać przy gryzaku.

W chwili pojawienia się  kolejnych ząbków można bez obawy zacząc stosować normalna szczoteczkę oraz pastę do zębów. Mamy do dyspozycji pastę z fluorem lub bez. Polskie Towarzystwo Pedodontyczne zaleca stosowanie u dzieci do 6 roku życia pasty z fluorem, która zawiera dawkę 500ppm jonów fluorkowych. Nie mniej i nie więcej. Jednorazowa ilość pasty dla niemowlaka to lekkie posmarowanie szczoteczki. Zęby powinny być szczotkowane dwa razy dziennie z taką ilością pasty. Rodzice, którzy nie chcą aby ich dziecko używało pasty z fluorem powinni mieć odpowiednią wiedzę na temat walki z próchnicą innymi metodami. Na rynku dostępne są także pasty smakowe, jednak dzieci często połykają takie pasty co prowadzi do problemów z brzuszkiem. Zawsze możemy zapobiec temu, przecierając ząbki gazikiem nasączonym wodą.

 

Jak myć pierwsze ząbki?

 

Przede wszystki zawsze powinno odbywać się to w obecności rodzica. Zaleca się aby opiekun wspierał dziecko w tej czynności do ok. 8 roku życia! Na samym początku możemy nawet zaproponować dziecku, aby umyło nam zęby. Należy dokładnie pokazać i wytłumaczyć dziecku dlaczego dbanie o zęby jest takie ważne. Niemowlaka najlepiej posadzić na kolanach, czy jak do karmienia piersią/butelką.

Gdy pojawią się pierwsze zęby należy wybrać się do stomatologa! Lekarz dentysta powinien opowiedzieć o tym jak myć, czym i jaki wpływ ma pokarm przyjmowany przez dziecka na próchnicę.