Informacja i rezerwacja 22 789 93 10

Mochnackiego 10, Warszawa Tu jesteśmy

lip 3

Nadwrażliwość zębów – jak sobie z nią radzić?

wp-content/uploads/2014/07/nadwrażliwość-1.jpgwp-content/uploads/2014/07/nadwrażliwość-1.jpgNadwrażliwość zębów – jak sobie z nią radzić?

nadwrażliwość (2)

Wrażliwość zębów – jak sobie z tym radzić?

Istnieje wiele czynników, które powodują nadwrażliwość zębów, są to m.in. spożywanie zimnych pokarmów, wdychanie mroźnego pwietrza lub gorąca kawa czy herbata. To nieprzyjemne uczucie może być także wynikiem nieprawidłowego szczotkowania zębów, tj. używanie zbyt twardej szczoteczki oraz zbyt mocne i energiczne mycie zebów. Powoduje to obniżenie dziąsła lub starcie szkliwa, a tym samym odsłonięcie zębiny. Pamiętajmy, że rezygnacja z niektórych pokarmów czy napojów nie jest żadnym rozwiązaniem. Nadwrażliwość należy leczyć tak samo jak każdy inny problem dotyczący jamy ustnej. W końcu są na to sposoby!

Czy należy zgłosić się do lekarza z nadwrażliwością zębów?

Powodów nadwrażliwości jest kilka, dlatego zaleca się konsultację z lekarzem, który dokładnie stwierdzi przyczynę i zaproponuje odpowiednie leczenie. Jeżeli nie jest to na przykład konieczność wypełnienia ubytku lub inny poważny problem, lekarz dentysta wyjaśni jak dbac o zęby, jakich preparatów używać, aby zmniejszyć odczuwanie wrażliwości oraz jakie zabiegi można wykonać by czuć się bardziej komfortowo.

Wrażliwośc zębów vs. Wybielanie

Wiele pacjentów skarży się po zabiegu wybielania zębów na silniejszą wrazliwość zębów, dlatego pamiętajmy, że po takim zabiegu konieczne jest zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej, stosowanie odpowiedniej pasty oraz specjalnej szczoteczki do wrważliwych dziąseł czy używanie nici dentystycznych.

Kilka porad dotyczących pielęgnacji wrażliwych zębów

• Do mycia zebów używaj miękkiej szczoteczki, twarda osłabia nasze dziąsła i szkliwo. Postaraj się myć zęby delikatnie ale dokładnie przez ok 3 minuty, 2 razy dziennie,
• Warto stosować płyny z fluorem, przynajmmniej raz dziennie, który delikatnie zmniejsza nadwrażliwość zębów,
• Używaj nici dentystycznych, które dokładnie czyszczą miejsca trudno dostepne. Najlepiej po każdym posiłku,
• Pamiętajmy! Palenie prapierosów sprzyja pojawieniu się stanów zapalnych dziąseł, warto pozbyć się tego nałogu!
• Nie zaleca się mycia zębów bezpośrdenio po spożyciu owoców cytrusowych, gazowanych napójw, czerwonego wina. Lepiej użyc gumy do zucia oraz nici dentystycznych,
• Nie obgryzaj paznokci, nie gryź dlugopisu, ołówka czy innych twardych przedmiotów – to sprzyja pękaniu szkliwa!

 

nadwrażliwość (1)

 

Jeżeli zabiegi higieniczne nie wystarczają należy zgłosić się do lekarza dentysty. Może zaproponować pokrycie zębów fluorem [metoda bezbolesna, szybko przynosząca ulgę i skuteczna przez około pół roku] lub stymulację mineralizującą [zabieg polega na pokryciu zębów uszczelniaczem lub specjalnym materiałem wypełniającym].